Porady

 • Niebieska hortensja czyli wszystko o barwieniu kwiatów hortensji

  Niebieska hortensja czyli wszystko o barwieniu kwiatów...

  Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) ma duże, kuliste kwiatostany barwy białej, różowej, czerwonej, fioletowej lub niebieskiej. Zmieniają one kolor w zależności od odczynu podłoża oraz zawartości żelaza i glinu w glebie.

 • Cięcie żywopłotu liściastego w pigułce

  Cięcie żywopłotu liściastego w pigułce

  Bardzo ważnym zabiegiem jest coroczne przycinanie krzewów, gdyż jest to warunek konieczny do otrzymania gęstego i zdrowego żywopłotu. Optymalnym terminem...

 • Gdy piwonia nie kwitnie

  Gdy piwonia nie kwitnie

  Nie należy się zrażać gdyż na nowym miejscu zdarza się, iż roślina nie zakwita lub kwitnie słabo nawet przez 3-5 lat. Jedną z przyczyn może być niedostateczna ilość wody i światła. Takie warunki najczęściej panują w cieniu drzew. Inną przyczyną może też być zbyt płytkie lub zbyt głębokie sadzenie roślin...

 • Podlewanie roślin zimozielonych

  Podlewanie roślin zimozielonych

  Rośliny które nie zrzucają liści na zimę muszą być podlewane nie tylko w czasie wzrostu, lecz także podczas zimy. Zwinięte i opuszczone liście są oznaką niskiej wilgotności powietrza.

 • Pielęgnacja winorośli na przestrzeni roku

  Pielęgnacja winorośli na przestrzeni roku

  Kto nie lubi rozkoszować się późnym latem smakiem winogron z własnego ogrodu? Chyba nie ma osoby, która przejdzie obojętnie wokół przydomowej altanki obrośniętej winoroślą, z której wyrastają piękne kiście winogron. Przestawiamy Państwu kilka rad, które umożliwią właściwą uprawę tego pięknego pnącza.

 • Dlaczego moja wisteria nie kwitnie?

  Dlaczego moja wisteria nie kwitnie?

  Glicynia to polska nazwa Wisterii. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe dlatego też najlepiej czuje się na południowej ścianie domu, pergoli lub altanki W pierwszym roku po posadzeniu pędów się nie przycina tylko podwiązuje do podpór. W kolejnym roku zostawiamy 3-5 najsilniejszych pędów, (pozostałe usuwamy u podstawy) które skracamy do połowy i ponownie podwieszamy do podpory

 • Rabata bez ślimaków

  Rabata bez ślimaków

  Ślimaki potrafią wyrządzić w naszych ogrodach duże szkody. Można je zwalczać odpowiednimi preparatami oraz systematycznie zbierać. W ostateczności, sadzić rośliny, które po prostu ślimakom nie smakują.

 • Dlaczego moja hortensja nie kwitnie?

  Dlaczego moja hortensja nie kwitnie?

  Każdy zna hortensje. Te piękne krzewy, głównie ze względu na bardzo duże kwiatostany, stanowią ozdobę ogrodów, balkonów i tarasów. Czasami zdarza się jednak, że rośliny nie kwitną. Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego. Hortensje uprawiane w naszych ogrodach można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą te, które kwitną na pędach zeszłorocznych, do drugiej natomiast kwitnące na pędach tegorocznych.

 • Przycinanie krzewów ozdobnych na przykładzie popularnych gatunków

  Przycinanie krzewów ozdobnych na przykładzie popularnych...

  Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu zapewnienie roślinie ładnego pokroju i obfitego kwitnienia, jest ich odpowiednie cięcie. W celu opisania jak prawidłowo przycinać krzewy, wybraliśmy te najbardziej popularne i najczęściej sadzone w naszych ogrodach.