Krzewy liściaste

Hortensja ogrodowa 'Nikko Blue'

Hydrangea macrophylla

Krzew dorastający do wysokości 1 metra. Kwitnie bardzo długo, od późnej wiosny, gdy pojawiają się pąki aż do lata. Kwiaty kuliste, dorodne o fantastycznym kolorze szafirowym, pięknie wyglądają na tle soczystej zieleni liści. Na początku kwitnienia kwiaty kremowobiałe z niebieskim marginesem, z czasem przebarwiają się na intensywny niebieski. W celu uzyskania mocniejszego akcentu kolorystycznego glebę nawozimy siarczanem glinu. W przypadku niezapewnienia odpowiedniej kwasowości gleby, rośliny mogą kwitnąć na różowo.

Mnogość i finezja kwiatów stawia odmianę 'Nikko Blue' na czołowej pozycji. Hortensja bardzo dobrze prezentuje się w eksponowanych miejscach w ogrodzie w otoczeniu iglaków oraz roślin liściastych takich jak pierisy, kiścienie, modrzewnice czy gaultherie. Często wykorzystuje się ją do nasadzeń pojedynczych np. na środku trawnika (jako soliter).

Hortensja ogrodowa preferuje gleby kwaśne, żyzne. Krzew lubi mniejsca słoneczne, półcieniste. Toleruje pełne słońce jedynie wówczas, gdy podłoże jest cały czas nawodnione. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu. Wspaniale nadaje się do uprawy w pojemnikach (chowamy na zimę do nieogrzewanego pomieszczenia). W gruncie, krzew okrywamy na zimę.

Szczegółowe informacje

  • Wysokość: do 1 metra
  • Kolor kwiatów:niebieski
  • Termin kwitnienia: VII - VIII
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: rabaty, na kwiat cięty, soliter
Zdjęcie