Krzewy liściaste

Klon palmowy 'Atropurpureum'

Acer palmatum

Klon palmowy to jeden z najbardziej dekoracyjnych krzewów na świecie, który ceniony jest przede wszystkim za niepowtarzalne liście o oszałamiającym purpurowym kolorze, które utrzymują się przez cały sezon! Ta wspaniała roślina w polskich warunkach osiąga najczęściej 2-3 metry wysokości i zachwyca malowniczym, parasolowatym pokrojem. Wiosną liście mają kolor purpurowy i w ciągu sezonu ciemnieją. Finalnie jesienią nabierają szkarłatno-czerwonych barw.

W ogrodzie warto wybrać dla niego miejsce dobrze eksponowane, które doskonale podkreślą jego walory i pozwolą mu się elegancko prezentować.  Jest to roślina, którą należy sadzić na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, dobrze też aby było to miejsce zaciszne, odsłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna.

Jest to roślina mrozoodporna jednakże podczas bardzo surowych zim może przemarzać, głównie ze względu na silny wiatr niż mróz dlatego też dodatkowa osłona np. agrowółóknina zabezpieczy nasz okaz. Alternatywą dla uprawy klonów w gruncie są nasadzenia w donicach stojących. Od wiosny do później jesieni mogą zdobić balkony, tarasy oraz miejsca w ogrodzie natomiast na zimę przenosimy je do nieogrzewanego pomieszczenia (np. garażu).

Szczegółowe informacje

  • Wysokość: 2 - 3 metry
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: pojemniki stojące, rabaty, ogrody japońskie
Zdjęcie
  • Zdjęcie