Porady

 • Psianki - urocze, a mało znane

  Psianki - urocze, a mało znane

  Najpopularniejszą psianką, którą wszyscy znają jest nasz poczciwy ziemniak. Zjadamy ich bulwy, a nie zauważamy ich jakże urodziwych kwiatów. Podobnie rzecz ma się z bakłażanem.

  Istnieje jednak kilka gatunków psianki, które nie są cenione za walory smakowe, a ich główną ozdobą są bujne kwiaty stanowiące ozdobę balkonów i tarasów. Możemy zaliczyć do tej grupy:

  Psianka Rantonettiego (Solanum Rantonetti) – roślina balkonowo-tarasowa nie zimująca w gruncie w polskim klimacie, natomiast dająca się bez problemów przechować przez zimę w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze. Kwitnie bardzo obficie przez całe lato. Może być prowadzona w formie krzewiastej lub piennej. Osiąga wysokość 1,8 metra. Latem obsypuje się niebieskimi kwiatami średnicy 2,5 cm. To bardzo dobry gatunek do tworzenia form drzewkowych, gdyż ma sztywne pędy, które szybko drewnieją. Ciekawy efekt można uzyskać przeplatając pędy w formie warkocza.

  Psianka jaśminowa (Solanum jasminoides) – egzotyczne pnącze o białych kwiatach, rośnie bardzo bujnie, również nie zimuje, ale daje się przechować przez zimę. Psiankę jaśminową można sadzić także do wiszących koszy – wtedy obsypane kwiatami długie pędy przewieszają się. Kwiaty psianki są bardzo podobne do kwiatów jaśminu wielkokwiatowego (niestety nie pachną). Pędy ma długie, wiotkie, zatem prowadząc ją w formie pnącza należy przyczepiać je do podpór.

  Powyższe rośliny nadają się do uprawy w pojemnikach. Mogą rosnąć swobodnie jako pnącza lub można je kształtować na formy pienne. W trakcie sezonu  psianki regularnie nawozimy.

  Przechowywanie psianki przez zimę:
  Przed zimą przenosimy je do pomieszczenia, gdzie panuje dodatnia temperatura (najbardziej odpowiednia to 5-10 stopni), pędy skracamy o połowę. W czasie spoczynku rośliny umiarkowanie podlewamy. Wiosną nowe pędy można kilkukrotnie przycinać. Pojemniki z psiankami wystawiamy na taras, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Lubią dużo rozproszonego światła, stanowiska zaciszne, są wdzięczne i łatwe w uprawie