Porady

  • Ogród miododajny

    Ogród miododajny

    Jakże smutny byłby ogród gdyby nie dało się słyszeć miłego dla ucha pobzykiwania pszczół, trzmieli i ich krewnych z rodziny pszczołowatych. Ich naturalne środowisko dramatycznie się kurczy i wielu gatunkom grozi wyginięcie.  Ogrody są czasem jedynym miejscem gdzie czują się bezpiecznie i mają pożywienie.


    Podstawowym warunkiem zwabienia pszczół do naszego ogrodu jest posadzenie bujnie kwitnących roślin. Niektóre kwiaty są szczególnie miododajne i właśnie te koniecznie powinniśmy mieć w swoim ogrodzie.

    Do najbardziej miododajnym roślin, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie zaliczamy:

    - Lebiodka pospolita, popularnie zwana oregano (Origanum vulgara) – bujnie kwitnąca bylina mające szerokie zastosowanie w kuchni (szczególnie włoskiej). Jej bladofioletowe kwiaty przyciągają mnóstwo owadów

    - Przegorzan kulisty (Echinops ritro) – jest jedną z najbardziej lubianych przez pszczoły roślin kwitnących

    - Rozchodnik (Sedum) – ich kwiatowe baldachy zwabiają zarówno pszczoły, jak i motyle. Bylina ta kwitnie od września do października i wraz z astrami stanowi dla owadów cenne źródło pożywienia

    - Pszczelnik (Dracocephalum) – miododajna bylina o płożącym pokroju i bardzo efektownych niebieskich kwiatach

    Na wiosnę cennym pożywieniem pszczół są kwiaty krokusów (Crocus) i śnieżyczek przebiśniegów (Galanthus nivalis).

    Jeśli na naszej działce postawimy ul, pszczoły zadomowią się u nas na dobre, a my będziemy mieć pożytek w postaci miodu i przetworów pszczelich.