Porady

 • Datura czyli bieluń - anielski trąby

  Datura czyli bieluń - anielski trąby

  Datura należy obok oleandra do najpopularniejszych roślin uprawianych w pojemnikach. Datura pochodzi z Indii. Ze względu na kolczaste owoce nazywana jest tam 'kłującym jabłkiem'

  Wszystkie bielunie mają przepiękne duże (do 50 cm) lejkowate, trąbkowate kwiaty, które odurzająco pachną. Mogą one być zwisające, pochylone lub skierowane ku górze, koloru białego, żółtego, morelowego i pomarańczowego. Kwitną przez całe lato, okresowo obficie.

  Czytając o bieluniu możemy coraz częściej spotkać się z nazwą rodzajową – Brugmansja. Dotyczy ona gatunków o pędach drewniejących. Datura natomiast należy do roślin zachowujących łodygi zielone. Do tych ostatnich należy gatunek Datura metel, który chcielibyśmy Państwu przybliżyć.

  Ten bieluń jest rośliną jednoroczną. Jego kwiaty nie zwieszają się jak u innych gatunków, lecz są skierowane ku górze. Nasiona Datury metel możemy kupić w sklepach ogrodniczych, jednak uzyskanie z nich roślin nie jest rzeczą prostą. Przed wysianiem, nasiona należy wymieszać z wilgotnym piaskiem i przez tydzień trzymać w chłodnym miejscu w temperaturze ok. 10 stopni. Następnie nasiona wysiewamy do pojemników i zapewniamy temperaturę podłoża w przedziale 20-22 stopnie. Po wzejściu nasion, młode rośliny potrzebują temperatury ok. 15-18 stopni C, jasnego i widnego miejsca. Na balkon wynosimy je po przymrozkach. W lecie solidnie podlewamy i nawozimy.

  Uwaga! Wszystkie części bielunia tj. pędy, liście i kolczaste owoce są trujące. Jeśli w domu są małe dzieci, lepiej z bielunia zrezygnować lub umieścić w miejscu niedostępnym dla maluchów.